Рэктар Рэспубліканскага інстытута вышэйшай школы павіншаваў кафедру беларусістыкі Варшаўскага ўніверсітэта з 60-годдзем

Міжнародная навуковая канферэнцыя «Польска-беларускія літаратурныя моўныя і культурныя сувязі», прысвечаная 60-гадоваму юбілею стварэння кафедры беларусістыкі Варшаўскага універсітэта, адбылася 31 лістапада – 1 снежня 2016 года ў Варшаве.

Гасцямі і ўдзельнікамі мерапрыемства сталі сябры і партнеры кафедры беларусістыкі з розных вышэйшых навучальных устаноў Беларусі і Польшчы. Пад час канферэнцыі беларусазнаўцы абмяняліся думкамі, прапанавалі свае навуковыя даследванні і павіншавалі кафедру беларусістыкі са святам.

Прывітальны ліст з віншаваннямі юбілярам даслаў Пасол Беларусі ў Польшчы А. Авяр’янаў. Віншаванне разам з бібліятэчкай беларускай літаратуры перадаў кіраўніку кафедры Ніне Баршчэўскай дырэктар Культурнага цэнтра Беларусі ў Варшаве Міхаіл Рыбакоў.

Даўнія партнёрскія і сяброўскія сувязі звязваюць Рэспубліканскі інстытут вышэйшай школы і кафедру беларусістыкі Варшаўскага ўніверсітэта. З нагоды юбілея свае віншаванні калектыву кафедры накіраваў і рэктар Рэспубліканскага інстытута вышэйшай школы, прафесар В.А. Гайсёнак. Ён адзначыў, што нягледзячы на ​​салідны ўзрост, кафедра з’яўляецца адной з самых яркіх, перспектыўных і найбольш дынамічна развіваючыхся. Супрацоўнікамі кафедры сфарміравана моцная вучэбна-метадычная база, праводзіцца вялікая праца па папулярызацыі беларускай мовы, літаратуры, культуры, гісторыі.

Кафедра актыўна спрыяе дыялогу польскай і беларускай культур, спрыяе мірнаму супрацоўніцтву і ўзаемапаразуменню нашых народаў. 60 гадоў - гэта сталы ўзрост, якому ўласцівы поспех будавання, пошукі творчасці, асэнсаванасць далейшага развіцця. Рэктар акцэнтаваў увагу на яркіх старонкамі біяграфіі кафедры, імёнах тых, хто стаяў ля вытокаў яе стварэння, забяспечваў яе аўтарытэт і запатрабаванасць сёння.

Пажадаў калектыву кафедры захоўваць і развіваць лепшыя традыцыі, імкнуцца да новых вяршыняў і дасягненняў у развіцці і падрыхтоўцы таленавітых спецыялістаў, а таксама далейшых прафесійных і творчых поспехаў, плённай працы, а галоўнае – здароўя, росквіту і ўпэўненасці ў заўтрашнім дні!

На сённяшні дзень кафедра беларусістыкі ў Варшаве гэта асноўнае месца ў Польшчы, дзе вядзецца выкладанне беларускай мовы на вышэйшым якасным узроўні.